Słowa kluczowe inwestowanie pieniedzy i czasu, zarabianie przez internet, Rynek nieruchomości, Lokaty bankowe, Fundusze Inwestycyjne, Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Giełda Walutowa (FOREX), fundusze inwestycyjne, fundusze inwestycyjne i powiernicze, inwestycje budowlane, inwestowanie pieniedzy, notowania funduszy inwestycyjnych, fundusz inwestycyjny arka, fundusz inwestycyjny, fundusze inwestycyjne notowania, fundusze inwestycyjne arka, Zarabianie w sieci, e-book, e-booki, porady inwestycyjne, artykuły, artykuł, porada, jak zarobic
Dominik Dworniczak

Jak zarobić, by się nie narobić?

UWAGA: poniższy artykuł jest tylko wstępem do kursu o tym samym tytule. Jeśli się już do niego zapisałeś możesz opuścić tą stronę lub przeglądnąć tapety. Jeśli nie, zobacz jakie jeszcze tematy w nim poruszam:

 • Pomysły na biznes.
 • Jak zainwestować 100zł?
 • Jak organizować swój czas.
 • Historia milionera z przymrużeniem oka.
 • Od jutra będziesz milionerem.
 • Co kradnie najwięcej Twojego czasu?
 • czym się różnią biedni od bogatych?
 • Jak szybko zacząć...

Także, jeszcze raz zapraszam do zapisania się na ten darmowy e-kurs.

Czy wiedziałeś, że za podanie e-maila (które do niczego Cię nie zobowiązuje) dają darmowe książki: m.in. Niezależność finansowa, TYLKO TY DECYDUJESZ o swojej finansowej przyszłości, Bliżej Sukcesu, Psychologia osiągnięć, 5 najlepszych listów handlowych, Najważniejsze narzędzia w ebiznesie...
Pobierz książki teraz!

"Kto cały czas ciężko pracuje, nie ma czasu zarabiać pieniędzy" (J. D. Rockefeller)

Wstęp

W moim krótkim życiu, często zadawałem sobie pytanie, jak zarobić by się nie narobić. Jeśli też się kiedykolwiek nad tym zastanawiałeś to mój artykuł powinien Ciebie zainteresować. Z góry Cię jednak muszę zmartwić, że odpowiedzi na to pytanie do dzisiaj nie znalazłem. Mało tego nawet w to dzisiaj nie wierzę! Oczywiście można „trafić 6” w totka, ale prawdopodobieństwo jest zbyt małe, a że mądrze zarządzisz wygraną, aby na długo zapewnić sobie dobry byt i swojej rodzinie jeszcze mniejsze...

Znam natomiast receptę jak zapewnić sobie długoterminowy sukces finansowy!

Odpowiedź jest bardzo prosta. Trzeba tak „pracować”, żebyś w przyszłości NIE musiał pracować wcale! Pewnie myślisz teraz o emeryturze? Płacisz składki i liczysz na to, że później dostaniesz to z powrotem? Chciałbym, żeby tak było. Ale spójrz na obecnych emerytów. Ledwo im starcza na miesięczne utrzymanie. A co z ludźmi w wieku, którzy nie dożyli jeszcze wieku emerytalnego? Za starzy, żeby pracować, za młodzi żeby umierać... Młodzi emigrują, w dodatku niż demograficzny, już w tej chwili jest nieciekawie, a co będzie gdy Ty już doczekasz 65 lat. Bierzesz pod uwagę, że wtedy wiek emerytalny może być większy np. 70 czy 75 lat? Już teraz nasi kochani „osłowie” rozważają zmianę na 68... Odbiegłem trochę od tematu, więc sam się nad tym zastanów i pomyśl czy takie podejście jest rozsądne...

Recepta jest prosta: trzeba pozwolić, aby Twoje pomysły i pieniądze pracowały za Ciebie. Można to osiągnąć na wiele sposobów, postaram się powierzchownie wymienić niektóre z nich.

1. Zacznij gromadzić aktywa!

Jeśli zastanawiasz się czym są to po staram CI się to najprościej jak potrafię wytłumaczyć. Aktywa są tym wszystkim co wkłada pieniądze do Twojej „kieszeni” bez Twojego udziału. Mogą nimi być: przychody z własności intelektualnej, tantiemy, biznesy, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości i wszystko inne, co nie wymaga obecności, a powiększa Twój portfel.

2. Ograniczaj pasywa!

Jak się łatwo domyśleć pasywami jest wszystko co wyciąga kasę z Twojej kieszeni tj. (czynsz za mieszkanie, opłaty za media, żywność, transport, spłata kredytów, rozrywka etc...)

Zapamiętaj, że to wydatki, a nie zarobki, decydują o tym jak szybko się bogacisz. Możesz od razu stracić zarobione pieniądze albo pozwolić żeby one pracowały za Ciebie! Wybór należy do Ciebie.

Czy wiesz, że przeciętny człowiek im więcej zarabia tym więcej wydaje? Kupuje nowe samochody, ładniejsze mieszkania/ domy i inne dobra luksusowe. Ale im więcej kupuje tym ciężej i częściej musi pracować, a doba ma tylko 24 godziny.

3. Przestać pracować?

Teraz policz sobie ile masz miesięcznie stałych rozchodów. Ile Ci wyszło 500 zł, 1000 zł, a może 3000 zł. Teraz wyobraź sobie co się stanie, gdy stracisz pracę ile czasu jesteś się w stanie utrzymać na dotychczasowym poziomie? Jeśli odpowiedź brzmi X miesięcy to powinieneś przeczytać artykuł do końca. I nie ważne czy w twoim przypadku X=3 czy X=100.

Jeśli uda Ci się osiągnąć aktywa > pasywa to możesz się nazwać wolnym finansowo człowiekiem. Tylko od Ciebie będzie zależało czy będziesz miał ochotę dalej gromadzić aktywa, które zapewnią Ci jeszcze wygodniejsze życie. A może przekażesz je w spadku? O tym wszystkim sam zadecydujesz, jeśli będziesz miał pewność że zaistniała sytuacja nie jest tymczasowa.

Wolnym jesteś wtedy, gdy tych pasywnych przychodów masz więcej niż wydatków. Można to osiągnąć dwoma sposobami ograniczając wydatki lub zwiększając aktywa. Wydatków do zera raczej się nie da zmniejszyć dlatego już dzisiaj radzę Ci się zastanowić nad szukaniem tego drugiego rozwiązania.

4. Jak stać się niezależnym finansowo?

Cały okres dorastania czekałem, aż stanę się niezależny finansowo. Wydawało mi się, że od kiedy zacznę pracować przestanę być zależny od rodziców i za swoje ciężko zarobione pieniądze będę mógł siebie utrzymywać. Problem w tym, że nadal jestem uzależniony, może nie od rodziców, ale od pracy... Czy jest tak również w Twoim przypadku?

Nie trać więcej czasu!

Na początek zrób małe kroki, a zobaczysz jak możesz wiele zyskać. Dla uproszczenia podam przykład: załóżmy że zarabiasz 1000 zł i tyle samo wydajesz. Wystarczy, że 100 zł uda Ci się mniej wydawać i 100 zł uzyskasz pasywnego dochodu. Czyli od tego momentu na życie potrzebujesz już tylko 800 zł i masz do wyboru:

a) 2 miesiące z 10 odpoczywasz,

b) lub co miesiąc 200 zł inwestujesz w kolejne aktywa, dzięki czemu coraz mniej pieniędzy potrzebujesz zarabiać z pensji, aż osiągniesz niezależność finansową.

5. Jak inwestować swój czas i pieniądze?

Każdy z nas jest inny i dla każdego co innego będzie optymalnym rozwiązaniem. Z całą pewnością warto jednak inwestować w siebie. Im więcej wiedzy posiądziesz tym łatwiej znajdą się okazje do zarabiania pieniędzy przy minimalnym wysiłku lub nawet bez Twojego udziału.

Tak więc do dzieła! Szukaj pomysłów!

Żeby Cię nie zostawić samemu sobie, postaram Ci się podrzucić kilka sposobów:

5.1 Zarabianie w sieci

Zacznę od tego czego nie polecam. Omijaj z daleka różnego rodzaju łańcuszki finansowe oraz formy zarabiania za czytanie e-maili lub wypełnianie ankiet. Dawno temu próbowałem czytać maile z reklamami, ale bez skutku i nie znam nikogo, kto by na tym cokolwiek zarobił!

Wart przemyślenia jest fakt stworzenia własnej strony WWW lub bloga. W Internecie dostępnych jest tyle darmowych narzędzi, tak więc nawet bez znajomości podstaw programowania jesteś w stanie szybko coś stworzyć. Możesz opisać swoją pasję (np. wędkarstwo czy zbieranie znaczków), aby pomóc innym, wymienić się doświadczeniami, a co najważniejsze mile spędzając czas.

Jeśli serwis będzie zawierał ciekawe informacje to z czasem odwiedzających będziesz miał coraz więcej. Poświęcając zaledwie od 15 do 30 minut dziennie przez kilka miesięcy można stworzyć naprawdę wartościowy serwis. Jeśli tak się stanie, przyniesie Ci sławę i pieniądze (np. z reklam). Zauważ, że Internet jest miejscem, które jest czynne 24 godziny na dobę i ma coraz więcej użytkowników. Dlatego tkwi w nim duży potencjał, a raz porządnie wykonana robota może Ci służyć przez lata! Ważne: w tego typu przedsięwzięciu dochody zazwyczaj zaczynają się dopiero po okresie nie krótszym niż 6 miesięcy. Okres ten jest zależny od Twojego zaangażowania i szybkości rozrastania się serwisu, ale raczej nie jest nastawiony na natychmiastowe zyski. Za to później często rosną one parabolicznie!

Metody inwestycji pieniędzy:

Przy poprzednim sposobie potrzebujesz zaangażować dużo czasu i relatywnie mało, jeśli nie wcale pieniędzy. Lecz co zrobić z zarobionymi pieniędzmi, aby skutecznie pracowały dla Ciebie. Są chyba trzy rozsądne rozwiązania:

1. przeznaczyć na dalszy rozwój, reklamę itp. istniejącego biznesu, aby w przyszłości przynosił jeszcze większe dochody,

2. zainwestować w nowy biznes,

3. obrót pieniędzmi na lokatach, akcjach, obligacjach, walutach...

5.2 Marketing Sieciowy / Marketing Wielopoziomowy

polega na budowaniu organizacji, w której mnóstwo osób sprzedaje niewiele, bądź też nie sprzedaje wcale produktów, a jedynie kupuje je dla siebie. W praktyce wygląda to tak, że sponsoruje się kilka osób (zazwyczaj 3-5). Najważniejsze żeby nauczyć te osoby dokładnie tego czego nauczył Cię sponsor. Gdy one zrobią to samo, czyli każda z nich nauczy kolejne osoby wtedy będzie duplikacja.

Marketing Sieciowy MLM daje duże możliwości i niezależność jak żaden inny. Wkład finansowy najczęściej jest minimalny lub wręcz symboliczny. Daje ogromne możliwości i duży potencjał wzrostowy (nawet kilkaset procent w skali roku).

Sprawdź jak wybrać firmę Marketingu Sieciowego.

5.3 Rynek nieruchomości

Prawdopodobnie jedna z najlepszych inwestycji pieniędzy ostatnich lat. Kto już w to wszedł jakiś czas temu na pewno zarobił krocie. Zyski często liczone są podwójnie! Pierwszy raz z dzierżawy lokalu, a drugi z wzrostu jego wartości. Sprawdź jak przez kilka ostatnich lat wzrosły ceny mieszkań. Teoretycznie wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania dużej ilości gotówki. Jak zatem wyjaśnić fakt, że aż 76% milionerów zaczynało swoją karierę finansową od inwestycji w nieruchomości? Czy wiesz, że Ty też możesz inwestować w nieruchomości z minimalnym lub ZEROWYM wkładem... jeśli poświęcisz zaledwie dwa dni na szkolenie.

5.4 Lokaty bankowe

Przez wielu uważane za najlepszy sposób lokowania pieniędzy. Mawia się nawet „bezpieczne jak w banku”. Szkoda tylko, że oprocentowanie jest śmiesznie niskie i zazwyczaj wynosi poniżej 4% w skali rocznej. Od tego należy odliczyć jeszcze „podatek Belki” i się okazuje, że na czysto wychodzi ok. 3%. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inflacja będzie wyższa od tego zysku, dlatego wbrew obiegowym opiniom, taką formę uważam za ryzykowną! Trzymanie „kasy w skarpecie” też nie jest mądre, bo jak wiadomo z czasem pieniądze tracą na wartości. Dlatego polecam szukania innych rozwiązań!

5.5 Fundusze Inwestycyjne

Na naszym rynku istnieje wiele odmian: Akcji, Zrównoważone, Papierów dłużnych, Rynku pieniężnego, Stabilnego wzrostu, Inwestycji zagranicznych. Dużo jest również podmiotów oferujących tego typu inwestycje. Ja preferuję akcji, z tego względu, że najwięcej można na nich zarobić. Być może usłyszysz od kogoś, że jest to ryzykowane, ale jak już wcześniej wspomniałem trzymając w banku też można stracić! Osobiście przez rok czasu na funduszu zarobiłem prawie 60%. W banku przy 4% oprocentowaniu musiałbym czekać prawie 12 lat. Różnicę widać gołym okiem, więc jak widać nagroda jest najlepszą rekompensatą. Aktualny ranking funduszy znajdziesz pod adresem: Money.pl

Najlepszy fundusz w przeciągu ostatniego roku zarobił 98% więc chyba brzmi zachęcająco?

Zalety: możliwość uzyskania dużego oprocentowania, nie musisz poświęcać czasu wystarczą okresowe kontrole. Nie potrzeba dużo gotówki, inwestując tylko po 100 zł miesięcznie, zakładając skromną stopę 10% rocznie po 30 latach można uzbierać ponad 200 tyś. A jeśli już dzisiaj z góry wpłacisz te 36 tyś. to do uzbierania tej kwoty wystarczy 18 lat. Po 30 latach wychodzi ponad 600 tyś. Oczywiście im większa stopa procentowa tym zyski jeszcze większe. W dowolnym momencie możesz wypłacić część lub całość swoich pieniędzy jeśli znajdziesz lepszą inwestycję.

Wady: zwiększony stopień poniesienia strat szczególnie w krótkim okresie czasu, zalecany dla inwestycji min. 1 roku. Stosunkowo duże prowizje w stosunku do gry na GPW.

Wskazówki: Wpłacając jednorazowo większą kwotę nie kupuj, gdy WIG i WIG20 są na szczycie, gdyż może się okazać że przez pierwsze kilka miesięcy wyjdziesz na minusie. Przy systematycznych wpłatach nie ma to większego znaczenia. Jeśli zainteresowała Cię ta forma inwestycji, koniecznie przeczytaj następny rozdział!

5.6 Giełda Papierów Wartościowych (GPW)

Czyli samodzielne inwestowanie w papiery wartościowe. Łatwo się domyśleć o co chodzi. Tanio kupić akcje i drożej sprzedać! Grając ON-LINE na ONET zarobiłem 30% w jeden miesiąc. Czyli jak widać zyski jakie można osiągnąć są znacznie większe. Wymaga to jednak poświęcenia większej ilości czasu w analizowanie różnych wskaźników. Dużo ludzi stanowczo twierdzi, że to „jest bardzo ryzykowne” i „wymaga dużej ilości gotówki”. Ja uważam, że ryzykowna jest gra bez wcześniejszego przygotowania. Ryzyko przecież można kontrolować i jest na to dużo sposobów. Wszystkim polecam potrenować na sucho, to wcale nie jest trudne. A co do pieniędzy, to też nie jest prawda! Inwestować można już od kilkuset złotych. Faktem natomiast jest, że z tak małej kwoty szybko nie zarobi się miliona, ale na pewno wystarczy do tego, żeby nabrać jakiegoś doświadczenia.

Zalety: Możliwość uzyskania dużej stopy zwroty w krótkim okresie czasu.

Wady: Żeby maksymalizować zyski i minimalizować ryzyko, trzeba poświęcić dużo czasu na analizowanie wyników finansowych spółek, informacji gospodarczych etc.

5.7 Giełda Walutowa (FOREX)

Wprowadzenie do gry na giełdzie walutowej FOREX,Piotr Surdel Polecam darmową książkę (e-book), która szczegółowo opisuje tą formę inwestycji: Forex - Podstawy Giełdy Walutowej, Pobierz TERAZ!

Ze swojej strony dodam tylko tyle, że jest to jeden z najszybszych sposobów pomnażania pieniędzy, gdzie można zarobić nawet przy spadających kursach.

6. Dlaczego napisałem tan artykuł?

I. Aby podzielić się z Tobą dokąd zmierzam!

1. Postanowiłem sobie obrać za cel, aby w wieku 40 lat zostać wolnym finansowo. W tym wieku moje pasywne przychody mają wystarczyć na wygodne życie mojej rodziny. Tylko ode mnie będzie zależało czy będę dalej chciał pracować, aby powiększać moje aktywa. To jest właśnie mój I krok do finansowej wolności. Piszę to tutaj, gdyż różna badania naukowe udowodniły, że zapisane cele są częściej realizowane, niż te nie zapisane.

II. Aby podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami!

Teraz już wiesz dokąd podążam. Nie wiem jeszcze jaką obrać drogę, bo sposobów jest naprawdę mnóstwo. Wierzę w to, że wystarczy tylko dobrze tego szukać :o) Pisząc ten tekst zostało mi zaledwie 16 lat z małym hakiem do wyznaczonej granicy. Czy mi się to uda, czas pokaże...

III. Aby zwalczać moją nieśmiałość.

Być może wydaje się to mało prawdopodobne, ale jestem/ byłem raczej osobą nieśmiałą. Zawsze bałem się krytyki/ ośmieszenia etc. W ostatnich czasach bardzo modne stały się blogi. Ten artykuł też traktuje jako swojego rodzaju bloga, chociaż takim go nazwać nie mogę, gdyż brakuje mi czasu na codzienne pisanie notatek. Ja tą wypowiedź firmuję moim nazwiskiem, więc też to jest krok do zwalczania mojej nieśmiałości. Zapewne znajdą się osoby, które uznają to za idiotyczny pomysł. Mało tego, prawdopodobnie już wiele osób nawet z tych najbliższych uważa, że to co robię jest ryzykowne, a nawet głupie. Ale czy nie ważniejsze jest to co ja myślę czy to co myślą inni?

7. TAK, Ty też możesz być niezależnym finansowo!

Czy Ty też możesz zmienić swoje życie?

"Kiedy sądzisz, że możesz... lub kiedy sądzisz, że nie możesz.., w obu przypadkach masz rację!" - Henry Ford

Także nie jest ważne ile masz lat, ile masz pieniędzy czy wolnego czasu. Najważniejsze są dobre chęci! Następnie określenie celu, a później już tylko trzymanie się planu.

Podsumowanie

Podzieliłem się z Tobą swoimi życiowymi planami. A czy Ty już wiesz dokąd zmierzasz? Zacznij wreszcie działać!!! Trzymam za Ciebie kciuki! Mam nadzieję, że Ty również życzysz mi powodzenia na drodze do mojego sukcesu.

Literatura:

 • Robert Kiyosaki, „Bogaty ojciec, Biedny ojciec”

  Lektura obowiązkowa, którą Ci polecam przeczytać jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, a zaciekawił Cię ten artykuł. Niestety w różnych bibliotekach u nas jej nie znalazłem, więc musiałem kupić- ale nie żałuję, gdyż były to dobrze zainwestowane pieniądze. Jest ona moim głównym środkiem motywującym do zmian.

 • „Jak pomnożyć źródła swoich dochodów” Robert G. Allen

  Dobra książka, wiele pomysłów osiągania pasywnych przychodów. W odróżnieniu od książek Kiyosakiego, autor skupił się na praktycznych aspekatach i sposobach osiągania finansowej wolności.

 • „TYLKO TY DECYDUJESZ o swojej finansowej przyszłości”

  Darmowy poradnik dla zarejestrowanych użytkowników złotego klubu. Doskonale motywuje do działania! Sam przeczytałem dopiero po napisaniu tego artykułu, ale polecam Tobie jako rozwinięcie tematu.

Jeśli to czytasz to prawdopodobnie przeczytałeś ten artykuł do końca. Jestem ciekaw jak Ci się podobał i czy w jakimkolwiek stopniu oceniasz go za wartościowy. Czekam na wszystkie opinie zarówno pozytywne jak i te negatywne. Proszę napisz mi na: dominik (at) dworniczak.pl co o nim myślisz!

Jeśli chcesz poszerzać wiedzę finansową zapisz się na darmowy kurs osiągania niezależności finansowej, a co tydzień otrzymasz ode mnie wartościową wiedzę na skrzynkę email. Wprawdzie przez pierwsze 9 dni otrzymasz informację zawarte w tym artykule (możesz zignorować i nie czytać lub po prostu utrwalić zdobytą wiedzę). Mam jednak nadzieję, że to Cię zbytnio nie zniechęci.

PS. Prześlij znajomym link do artykułu!

Dominik Dworniczak 22.10.2006 (Ost. akt. 14.09.2021)

Powrót na stronę główną
**************************************** ** Gości na stronie: 6681 od 26.04.2005 ** **************************************** Mapa strony
Strona główna Tapety na pulpit komputera e-mail